Endüstriyel Otomasyon ve Endüstriyel Otomasyon Sistemleri

Endüstriyel Otomasyon Çözümleri

Endüstriyel Otomasyon

Endüstriyel otomasyon, belirli işlevleri yerine getirirken insanların yerini alan makineleri ve süreçleri kontrol etmek için bilgisayar yazılımı ve robotik gibi teknolojilerin kullanılmasıdır. Fonksiyonlar öncelikle imalat, kalite kontrol ve malzeme taşıma süreçlerine odaklanmıştır. Endüstriyel otomasyonun ilk hedefleri, çalışma saatlerini uzatarak üretkenliği artırmaya ve büyük bir insan işgücünü sürdürmenin maliyetlerini düşürmeye odaklanmıştı. Bu hedefler kademeli olarak değişti ve artık kalite ve esnekliği geliştirmeye daha fazla odaklanıyor.

Örneğin, otomatik makineler, manuel hata oranı %1-1,5 iken, bir araba motoruna %0,00001 hata oranıyla piston takabilir. Robotlar yeni bir görevi sizin işçileri eğitebileceğinizden daha hızlı yapmak üzere programlanabildiğinden, üretim süreçleri otomatikleştirildiğinde daha esnek olabilir. Robotlar en tehlikeli koşullara yerleştirildiğinde, üretim hatları da işçiler için daha güvenli hale gelebilir. Endüstriyel otomasyonun ana dezavantajı, otomatik üretim hatlarına geçmek için gereken yüksek başlangıç ​​yatırımı ve ekipmanı kullanmak için çalışanların eğitimine ilişkin maliyetlerdir. Diğer bir dezavantaj, potansiyel toplumsal etkidir: otomasyon becerilerini, eğitimlerini ve deneyimlerini gereksiz kılabileceğinden, birçok çalışan iş güvenliği konusunda endişelidir.

Endüstriyel otomasyon genellikle Endüstri 4.0 olarak da bilinen ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) ilerlemesini de kapsayan “dördüncü sanayi devrimi” ile ilişkilendirilir. Industry 4.0, internet özellikli cihazlar aracılığıyla üretim süreçlerini iyileştirmek için IIot ve endüstriyel yazılım ve donanımla birlikte çalışır ve ideal olarak daha güvenilir, tutarlı ve verimli bir üretim platformu oluşturur.

Endüstriyel otomasyon, bir insanın yerini almak için bir endüstrideki farklı süreçleri ve makineleri işlemek için bilgisayarlar veya robotlar gibi kontrol sistemlerinin ve bilgi teknolojilerinin kullanılmasıdır. Sanayileşme kapsamında makineleşmenin ötesindeki ikinci adımdır.

Üretim Sürecinizde Kaliteyi ve Esnekliği Artırın

Daha önce otomasyonun amacı, üretkenliği artırmak (otomatik sistemler günde 24 saat çalışabildiğinden) ve insan operatörlerle ilişkili maliyeti (yani ücretler ve sosyal haklar) azaltmaktı. Ancak günümüzde otomasyonun odağı, üretim sürecinde artan kalite ve esnekliğe kaymıştır. Otomobil endüstrisinde, pistonların motora montajı, %1-1,5 hata oranıyla manuel olarak yapılırdı. Şu anda bu görev, %0,00001 hata oranıyla otomatik makineler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Endüstriyel Otomasyonun Avantajları

Daha düşük işletme maliyeti: Endüstriyel otomasyon, bir insan operatörle ilişkili sağlık bakım maliyetlerini ve ücretli izinleri ve tatilleri ortadan kaldırır. Ayrıca, endüstriyel otomasyon, ikramiye, emeklilik sigortası vb. gibi diğer çalışanlara sağlanan faydaları gerektirmez. Her şeyden önce, yüksek bir başlangıç ​​maliyeti ile ilişkili olmasına rağmen, çalışanların aylık ücretlerinden tasarruf sağlar ve bu da şirket için önemli maliyet tasarruflarına yol açar. Endüstriyel otomasyon için kullanılan makinelerle ilgili bakım maliyeti, genellikle arızalanmadığından daha azdır. Başarısız olursa, yalnızca bilgisayar ve bakım mühendislerinin onu onarması gerekir.

Yüksek verimlilik

Birçok şirket, fabrikayı maksimum saatlerce çalıştırmak için üç vardiyaya kadar yüzlerce üretim işçisini işe alsa da, tesisin bakım ve tatiller nedeniyle hala kapalı olması gerekiyor. Endüstriyel otomasyon, şirketin bir üretim tesisini 7 gün 24 saat ve yılda 365 gün çalıştırmasını sağlayarak şirketin amacını yerine getirir. Bu, şirketin verimliliğinde önemli bir iyileşmeye yol açar.

Yüksek kalite

Otomasyon, bir insanla ilişkili hatayı hafifletir. Ayrıca robotlar, insanlardan farklı olarak herhangi bir yorgunluk yaşamazlar ve bu da farklı zamanlarda aynı kalitede ürünler üretilmesine neden olur.

Yüksek Esneklik

Montaj hattına yeni bir görev eklemek, bir insan operatörle eğitim gerektirir, ancak robotlar herhangi bir görevi yapmak üzere programlanabilir. Bu, üretim sürecini daha esnek hale getirir.

Yüksek Bilgi Doğruluğu

Otomatik veri toplama eklemek, temel üretim bilgilerini toplamanıza, veri doğruluğunu artırmanıza ve veri toplama maliyetlerinizi azaltmanıza olanak tanır. Bu, israfı azaltmak ve süreçlerinizi iyileştirmek söz konusu olduğunda doğru kararları vermeniz için size gerçekleri sağlar.

Yüksek Güvenlik

Endüstriyel otomasyon, tehlikeli koşulların üstesinden gelmek için robotlar kullanarak üretim hattını çalışanlar için güvenli hale getirebilir.

Endüstriyel Otomasyonun Dezavantajları

Yüksek İlk Maliyet

İnsan üretim hattından otomatik üretim hattına geçişle ilgili ilk yatırım çok yüksektir. Ayrıca, çalışanların bu yeni sofistike ekipmanı kullanmaları için eğitilmesi önemli maliyetler gerektirir.

endüstriyel otomasyon

Çözüm

Endüstriyel otomasyon, düşük maliyetlerde artan verimlilik, kalite ve güvenlik gibi büyük faydaları nedeniyle son zamanlarda çeşitli endüstrilerden giderek daha fazla kabul gördü.

Kaynak: https://www.surecontrols.com/what-is-industrial-automation/, https://www.suse.com/suse-defines/definition/industrial-automation/#:~:text=Industrial%20automation%20is%20the%20use,control%20and%20material%20handling%20processes.

Seviye ölçümü nedir ve seviye ölçüm çeşitleri

UBK Mühendislik Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere merkezli, konusunda uzman üreticilerin Türkiye ve bölge temsilciliğini başarı ile sürdürmektedir.

UBK Mühendislik ve Danışmanlık

UBK Mühendislik ve Danışmanlık

Projeniz için desteğe mi ihtiyacınız var ?
Hemen iletişime Geçin!

İletişime Geç!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
İletişime Geç!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?